696 082 739 | 513 049 088

Warsztaty samochodowe specjalizujące się w serwisowaniu i wymianie opon największym zainteresowaniem cieszą się jesienią oraz wiosną. Wtedy to przychodzi pora na zmianę opon odpowiednio na zimowe i letnie. Jednak to, kiedy powinniśmy wymienić opony w naszym pojeździe zależy nie tylko od pory roku, lecz także od innych czynników, na które często nie zwracamy uwagi. Powinniśmy także zachować czujność po zmianie opon, ponieważ nieprawidłowe ich przełożenie może dawać oznaki.

Zmiana opon – kiedy się na nią zdecydować?

Wymiana opon wydaje się być prostą czynnością, jednakże często zastanawiamy się kiedy zmienić opony z letnich na zimowe. Zdarza się, że decydujemy się na tę czynność zbyt wcześnie lub zbyt długo zwlekamy ze zmianą opon. W dużym uproszczeniu producenci opon zalecają, by opony zimowe były zakładane, gdy temperatura na zewnątrz będzie utrzymywała się poniżej 7 stopni Celsjusza. W rzeczywistości ta teoria może być nieco wątpliwa, ponieważ na suchej drodze opony letnie są znacznie lepsze od opon zimowych nawet wtedy, gdy jest niewielki mróz. Co więcej, na mokrej nawierzchni tylko nowe opony zimowe są w stanie dorównać oponom letnim. Zatem kiedy zdecydować się na przełożenie ogumienia letniego na zimowe? Najlepiej by było, abyśmy wyczuli moment zbliżających się śniegów i gołoledzi i przed ich wystąpieniem zmienili opony z letnich na zimowe.

W sytuacji, gdy decydujemy się na wymianę całych kół należy obejrzeć dokładnie opony, na których się poruszaliśmy. To umożliwi nam zaobserwowanie, czy opony zużywają się tak samo. Czynność tę powinniśmy wykonać zanim wymienimy koła na inne. Jeżeli zauważymy, że opony są mocniej wytarte na bokach albo jedna z opon znajdujących się na tej samej osi ma ślady innego zużycia od drugiej, wówczas oprócz wymiany opon powinniśmy sprawdzić ustawienie geometrii zawieszenia i dokonać ewentualnej naprawy.

Należy pamiętać o tym, aby naprawy tej dokonać jak najszybciej, ponieważ jazda na źle ustawionym zawieszeniu będzie przyczyniała się do psucia kolejnych opon, co wiąże się z wydatkami na zakup nowych opon.

Na co uważać po wymianie opon?

Bezpośrednio po zmianie opon możemy zauważyć wiele oznak niesprawności auta, szczególnie związanych z geometrią zawieszenia. Gdy po zmianie opon na nowe zauważymy, że samochód ściągany jest na którąś stronę lub koła zaczynają piszczeć podczas pokonywania łuków, wówczas powinniśmy udać się na skontrolowanie geometrii zawieszenia.

W trakcie jesieni, gdy największa liczba kierowców zmienia opony, powstają punkty, w których można dokonać kontroli zawieszenia, jednakże należy podchodzić do nich z dystansem, ponieważ nie pracują tam odpowiednio wykwalifikowani mechanicy. W sytuacji, gdy zauważymy wcześniej wspomniane usterki, najlepiej jest udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego zajmującego się oponami, jak np. Serwis Opon z Piotrkowa Trybunalskiego. W takim warsztacie będziemy mieli zapewnione fachowe sprawdzenie geometrii kół, a gdy zajdzie taka potrzeba, to mechanicy wezmą się za naprawę zawieszenia bądź polecą warsztat, który się tym zajmie.