696 082 739 | 513 049 088

Opona jest jednym z najważniejszych komponentów wyposażenia samochodu. To w zasadzie jedyny jego element, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią. Wbrew powszechnie panującej opinii opony mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Dlatego właśnie tak wiele uwagi powinno się poświęcić temu, aby wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Jakie czynniki wziąć zatem pod uwagę?

Opony a kwestia warunków atmosferycznych

Jeżeli chodzi o kwestię dopasowania opon do konkretnych warunków atmosferycznych, to wszyscy kierowcy mają do wyboru zasadniczo 3 opcje. Mowa tu oczywiście o oponach zimowych, oponach letnich oraz, cieszących się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów, oponach wielosezonowych. Co warto wiedzieć? Główne różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami wynikają z zastosowania mieszanek gumowych o określonej twardości i zaprojektowania kształtu bieżnika, który w największej mierze odpowiada za skuteczną przyczepność.

Opony zimowe produkowane są z twardych mieszanek, co pozwala im na zachowanie swoich właściwości jezdnych nawet przy siarczystym mrozie. Bieżniki zaś, projektowane są z myślą od odprowadzeniu znacznej ilości wody. Opony letnie wykonuje się z mieszanek o znaczniej mniejszej twardości. Jeżeli chodzi o opony wielosezonowe, to zapewniają one uśrednione parametry jezdne podczas każdej z pór roku i wywiązują się z tej roli bardzo dobrze. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas wyboru opon?

Co decyduje o jakości opon?

Aby opona mogła zostać uznana za wysokojakościową, musi spełniać kilka niezwykle istotnych kryteriów. O czym konkretnie mowa? Każdy kierowca powinien dopasować oponę do konkretnego modelu auta. Ogumienie musi idealnie poradzić sobie z masą własną pojazdu oraz zapewniać przyczepność przy określonej prędkości maksymalnej. Nie można zapominać także o kwestiach związanych z komfortem podróżowania. Warto zwrócić uwagę na indeks, który informuje nas o hałasie, wywoływanym przez oponę. Im jest on mniejszym, tym większa szansa na to, że w kabinie będziemy mogli cieszyć się kompletną ciszą. Bardzo ważnym czynnikiem jest również parametr, dotyczący oporów toczenia. Ma on bezpośredni wpływ na średnie spalanie paliwa podczas podróży. Każda opona musi być również dobrze dopasowana do konkretnego rozmiaru felgi.

Dlatego przed zakupem trzeba wejść w posiadanie informacji o szerokości, wysokości oraz średnicy. Obecnie na rynku znaleźć możemy wielu producentów opon, choć podkreślić trzeba, że w pewnym stopniu należy unikać rozwiązań najtańszych. Choć opony takie może nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia, to proces ich zużywania następuje relatywnie szybko. Aby zagwarantować sobie największy wybór, skorzystać trzeba z oferty najbardziej wyróżniających się dystrybutorów, do których zalicza się firma Pucuś z Piotrkowa Trybunalskiego, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat postrzegana jest jako jedna z najlepszych. Wszyscy zainteresowani znajdą tutaj nie tylko opony do aut osobowych, ale także opony ciężarkowe i opony rolnicze.